You need to choose options for product.
-
files/0zaQdyBuOk2w8Iain_pVGQ.c-m_b83f3960-4c03-47fb-b961-9b446e3c2814.jpg
-
files/57cf4wULXUWvq5w7F8-R9Q.c-m_80f1d7cc-c17e-4721-b8d7-0efdc34e6635.jpg
-
files/39VWFOBZV0Cqn_gKNccJpw.c-m_c19e1fe0-ad80-4824-aa3d-1968522d1dc7.jpg
-
files/n-ffFaXh4Uueie_nwDJb3A.c-m_a82f53d5-6c8b-4ce8-9290-1b1828bbaf00.jpg
-
files/bBy-K3nRJ0-ECvEQtpETqg.c-m_01ee2626-6ce2-4d15-a7e2-175c1f3d97a9.jpg
-
files/jcWPeItyRyeVlbuKxfxyOg.c-m.jpg
Description
This flash drive comes with a USB Type-C connection and has no right-side up, i.e. there is no fiddling with the proper orientation. Since it can be used as a USB-A connector as well it is also the perfect choice for devices that do not have a USB-C interface yet. Brilliant!- Allows direct recording and playback of films in FullHD
- No more bothersome trying out: USB Type-C plugs can be plugged in at will
- High-quality and robust metal casing
- This removable storage medium with a USB Type-C 3.0 connection and a USB 3.0/USB 3.1 (Gen 1) connection allows data to be written and erased as many times as is required
- Compact stick with a stylish silver aluminium casing
- With a cap for both connections
- Suitable for terminal devices with a USB Type-C connection and a USB interface
- Ultra fast removable storage medium
- Universally usable thanks to the USB type A plug and USB Type-C plug combination
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 64 GB |
| Write speed | 40 MB/s |
| Read speed | 70 MB/s |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows Vista, Windows XP Home |
| Mac operating systems supported | Mac OS 9.0, Mac OS 9.1, Mac OS 9.2 |
| Performance | |
| Device interface | USB Type-A / USB Type-C |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Mac compatibility | Yes |
| Capacity | 64 GB |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows Vista, Windows XP Home |
| Mac operating systems supported | Mac OS 9.0, Mac OS 9.1, Mac OS 9.2 |
| Write speed | 40 MB/s |
| Read speed | 70 MB/s |
| Bootable | No |
| Password protection | No |
| Design | |
| Product colour | Silver |
| Housing material | Metal, Plastic |
| Security | |
| Password protection | No |
| Technical details | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Product colour | Silver |
| Bootable | No |
| Housing material | Metal, Plastic |
| Weight & dimensions | |
| Width | 18 mm |
| Height | 70 mm |
| Depth | 8.5 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
-
Sold out
Vendor: HKC
HKC V2418S 24 Monitor computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD
Regular price £56.31 -
Vendor: Genius Computer Technology
Genius Computer Technology SW-2.1 1850BT, 50W RMS, Bluetooth 5.3, Subwoofer, Gaming and Entertainment Speaker System
Regular price £63.53 -
Vendor: PIXL
piXL PXD24VH computer monitor 61 cm (24") 1920 x 1200 pixels WUXGA LCD Black
Regular price £52.70 -
Sold out
Vendor: Lexar
Lexar LNMPLY8002T-RNNNG internal solid state drive 2 TB M.2 PCI Express 4.0
Regular price £139.56
-
FAST SHIPPING
NEXT DAY DPD
-
ORDER CUT OFF TIME 5PM
FOR NEXT DAY SHIPPING
-
EASY RETURNS
WE KNOW THINGS CAN GO WRONG
-
SECURE PAYMENTS
POWERED BY STRIPE