You need to choose options for product.
-
files/le7uxi0bEUeC2Kj7uuj7aA.c-m.jpg
-
files/3Z53zVlKv0amFlrYasXfzA.c-m.jpg
-
files/YNdTdQPAVkydAeyEkqSnRQ.c-m.jpg
-
files/W-TT2Z0Cj066KtY5rmK-Fw.c-m.jpg
-
files/I70S70CNGS-MZgFHfQsF9g.c-m.jpg
-
files/XmhYZkJq2US96eDbrtqXgg.c-m.jpg
-
files/Tx5ekN3uACuDfcKXI-uh3A.c-m.jpg
Description
Add Space, Fast. Just Plug It In.The simple way to add extra, high-speed storage to your device! The SanDisk Ultra Fit USB 3.1 Flash Drive delivers performance that lets you move a full-length movie up to 15x faster than with standard USB 2.0 drives.1 Plus, thanks to its compact, streamlined design, you can plug it in and leave it in.
Compact plug-and-stay design
This compact flash drive is designed as plug-and-stay storage for laptops, tablets, TVs, gaming consoles, car audio systems, and more. Plug it in, and you’ve got instant storage that’s always on board!
High-speed USB 3.1 performance
Transfer files quickly with 130MB/s read speed. With write speeds up to 15x faster than standard USB 2.0 drives,1 you can move a full-length movie to the drive in less than 30 seconds.
SanDisk SecureAccess software helps protect your privacy
Create a private folder on your drive with SanDisk SecureAccess software.2 This 128-bit AES encryption software makes it easy to password-protect critical files. Drag and drop files into the vault, and they'll be encrypted.
Easy file recovery with RescuePRO Deluxe software
The drive comes with a RescuePRO Deluxe data recovery software download offer.4 This software makes it easy to recover files that have been accidentally deleted (download required).
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 512 GB |
| Read speed | 130 MB/s |
| Form factor | Capless |
| Performance | |
| Device interface | USB Type-A |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Capacity | 512 GB |
| Read speed | 130 MB/s |
| Plug and Play | Yes |
| Password protection | Yes |
| Fingerprint reader | No |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Form factor | Capless |
| Housing material | Plastic |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Fingerprint reader | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 29.8 mm |
| Height | 5 mm |
| Depth | 14.3 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| Housing material | Plastic |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
-
Sold out
Vendor: HKC
HKC V2418S 24 Monitor computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD
Regular price £56.31 -
Vendor: Genius Computer Technology
Genius Computer Technology SW-2.1 1850BT, 50W RMS, Bluetooth 5.3, Subwoofer, Gaming and Entertainment Speaker System
Regular price £63.53 -
Vendor: PIXL
piXL PXD24VH computer monitor 61 cm (24") 1920 x 1200 pixels WUXGA LCD Black
Regular price £52.70 -
Sold out
Vendor: Lexar
Lexar LNMPLY8002T-RNNNG internal solid state drive 2 TB M.2 PCI Express 4.0
Regular price £139.56
-
FAST SHIPPING
NEXT DAY DPD
-
ORDER CUT OFF TIME 5PM
FOR NEXT DAY SHIPPING
-
EASY RETURNS
WE KNOW THINGS CAN GO WRONG
-
SECURE PAYMENTS
POWERED BY STRIPE