You need to choose options for product.
-
files/Nu0LojdSTEaBhlEZu0l_BA.c-m.jpg
-
files/nHvEP460N0-ceKyveDOziA.c-m.jpg
-
files/hZ7xom-qW02EccDWPL1JXw.c-m.jpg
-
files/kJcqSCkvqkaGFw1wlzQgJA.c-m.jpg
-
files/KJZhJ6b82UWoHpnHVdGynA.c-m.jpg
Key Features
- Dual USB Type-CTM/A Connectors
- With Key Ring Loop
- Compatible
- 256-bit AES Encryption
Description
2-in-1 flash drive for your USB Type-C™ and Type-A devicesThe Lexar® JumpDrive® Dual Drive D400 USB 3.1 Type-CTM is a 2-in-1 flash drive that allows you to seamlessly transfer content between your USB Type-CTM and Type-A devices. Featuring a stylish metal casing and swivel design for added protection, this drive is as tough as it is fast with transfer speeds up to 130MB/s1.
Quickly transfer your favorite content
Featuring high-speed USB 3.1 Gen1 performance and transfer speeds up to 130MB/s¹ read, this drive lets you quickly and easily move your files to your smartphone, tablets, and computers.
Stylish metal housing and swivel design
The stylish metal housing design with the key ring loop provides outstanding durability while protecting the connectors while on the go.
Secure your files with Lexar DataShield
Easily create a password-protected safe that automatically encrypts data. And for peace of mind, files deleted from the safe are securely erased and can’t be recovered.
Compatible with AndroidTM, PC, and Mac systems
Compatible with USB Type-C and Type-A connectors, the Lexar® JumpDrive® Dual Drive D400 USB 3.1 Type-C™ allows you to easily transfer your files between your USB Type-C smartphones, tablets, laptops, Macs, and traditional Type-A devices.
Rigorously Tested
All Lexar products undergo extensive testing in the Lexar Quality Labs, facilities with thousands of different cameras and digital devices to ensure performance, quality, compatibility, and reliability.
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 128 GB |
| Read speed | 130 MB/s |
| Form factor | Sleeve |
| Performance | |
| Device interface | USB Type-C |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Capacity | 128 GB |
| Read speed | 130 MB/s |
| Design | |
| Product colour | Grey |
| Form factor | Sleeve |
| Weight & dimensions | |
| Width | 10 mm |
| Weight | 31 g |
| Height | 140 mm |
| Depth | 100 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Product colour | Grey |
| Country of origin | China |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Other features | |
| Country of origin | China |
-
Sold out
Vendor: HKC
HKC V2418S 24 Monitor computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD
Regular price £56.31 -
Vendor: Genius Computer Technology
Genius Computer Technology SW-2.1 1850BT, 50W RMS, Bluetooth 5.3, Subwoofer, Gaming and Entertainment Speaker System
Regular price £63.53 -
Vendor: PIXL
piXL PXD24VH computer monitor 61 cm (24") 1920 x 1200 pixels WUXGA LCD Black
Regular price £52.70 -
Sold out
Vendor: Lexar
Lexar LNMPLY8002T-RNNNG internal solid state drive 2 TB M.2 PCI Express 4.0
Regular price £139.56
-
FAST SHIPPING
NEXT DAY DPD
-
ORDER CUT OFF TIME 5PM
FOR NEXT DAY SHIPPING
-
EASY RETURNS
WE KNOW THINGS CAN GO WRONG
-
SECURE PAYMENTS
POWERED BY STRIPE