You need to choose options for product.
-
files/0uFCeW0Rjk2KrzIfqS_9BA.c-m_ab6611af-ecb5-4ab6-8fd9-9f7f04b9efb2.jpg
-
files/6-tuG8eNt0GkRKK3CWY2gw.c-m_83fd19a0-8787-409d-b392-e2ea15e0284d.jpg
-
files/u7-Tc855mkCYviX2q1pkog.c-m_b7efc8fa-cef0-4714-8b24-9abc23b23998.jpg
-
files/kk51F9xjTUuGqaDHrBDelw.c-m_b0b71808-f01d-4a93-a1f5-6815d8e5bb59.jpg
-
files/rStAGnPMYCKqAOQ6AlKgLw.c-m_71a90cec-8177-45d3-b936-ba17767648d7.png
-
files/mQQWt1YbEECRvMTSjscx7g.c-m_1a8befed-c2bb-4b27-a82f-ba4a90c8e2dd.jpg
-
files/q_dneqtx0CC9ElNj6VRkzQ.c-m_d51f4857-440b-4f7b-9059-ec749e7d045a.png
-
files/rVi06iEKaSCfRf7WWGRDSg.c-m_32b320a5-f27b-4cc9-91b7-bbd8619c671e.png
iStorage
iStorage datAshur PRO 4 GB | Secure Flash Drive | FIPS 140-2 Level 3 Certified| NLNCSA DEP-V Certified | NATO Restricted Certified |AES-XTS 256-bit Hardware Encryption | PIN protected | Dust/Water Resistant
- Regular price
- £55.20
- Regular price
- £55.20
Couldn't load pickup availability
Key Features
- The iStorage datAshur PRO is the world’s only PIN authenticated, hardware encrypted USB flash drive with FIPS 140-2 Level 3, NLNCSA DEP-V and NATO Restricted Validations. (FIPS 140-3 Level 3 pending)
- Real-time military grade AES-XTS 256-bit full disk hardware encryption
- PIN authenticated - supports independent user and admin PINs (7-15 digits in length)
- No software required - 100% hardware encryption
- OS & platform independent
- Works on any device with a USB port
- IP57 certified (dust & waterproof aluminium housing)
- Brute force hack defence mechanism
- Bootable - you can boot your OS from the drive
- Epoxy coated wear resistant keypad
- Tamper proof and evident design
- Super speed USB 3.0
- Unattended auto lock
- Drive reset feature
- Customisation services available
Description
The iStorage datAshur PRO USB 3.0 flash drive’s advanced security features deliver complete data security and guarantees maximum protection of your data at all times. The design of the flash drive includes a rugged extruded aluminium sleeve that is dust and water resistant to IP57 rating and crush resistant, protecting the drive from physical damage whilst keeping your data ultra-secure. Built-in the drive is a rechargeable battery allowing the user to enter a 7-15 digit PIN via the on-board keypad before connecting the device to a USB port. All data transferred to the drive is encrypted in real-time with military grade AES-XTS 256-bit hardware encryption.Use it straight out of the box. The datAshur PRO does not require any drivers or software to be installed. It delivers drag and drop encryption, plug and play simplicity and can be used with any software or operating system.
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 4 GB |
| Write speed | 146 MB/s |
| Read speed | 170 MB/s |
| Form factor | Sleeve |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Performance | |
| Device interface | USB Type-A |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Mobile operating systems supported | Android |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Automatic locking | Yes |
| Capacity | 4 GB |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Write speed | 146 MB/s |
| Read speed | 170 MB/s |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible operating systems | MS Windows, macOS, Linux, Android, Chrome, Thin Clients, Zero Clients, Embedded Systems, Citrix and VMware |
| Bootable | Yes |
| Rechargeable battery | Yes |
| PIN-secured access | Yes |
| Keypad integrated | Yes |
| Security algorithms | 256-bit AES-XTS |
| Hardware encryption | Yes |
| Design | |
| International Protection (IP) code | IP57 |
| Key ring | Yes |
| Product colour | Blue |
| LED indicators | Yes |
| Protection features | Dust resistant, Water resistant |
| Certification | FIPS 140-2 Level 3, NLNCSA DEP-V, NATO Restricted level |
| Form factor | Sleeve |
| Housing material | Aluminium |
| Customization available | Yes |
| Security | |
| PIN-secured access | Yes |
| Keypad integrated | Yes |
| Security algorithms | 256-bit AES-XTS |
| Hardware encryption | Yes |
| Lock-out function | Yes |
| Read-only function | Yes |
| User and admin roles | Yes |
| Hackproof | Yes |
| Fast secure erase | Yes |
| Brute-force attack defence | Yes |
| Power | |
| Rechargeable battery | Yes |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Weight & dimensions | |
| Dimensions (without sleeve) (WxDxH) | 18 x 8 x 78 mm |
| Width | 18 mm |
| Weight | 25 g |
| Height | 78 mm |
| Depth | 8 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Adapter included | Yes |
| Technical details | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Key ring | Yes |
| EAN/UPC/GTIN (packaging) | 5060220251908 |
| Product colour | Blue |
| LED indicators | Yes |
| Protection features | Dust resistant, Water resistant |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible operating systems | MS Windows, macOS, Linux, Android, Chrome, Thin Clients, Zero Clients, Embedded Systems, Citrix and VMware |
| Bootable | Yes |
| Certification | FIPS 140-2 Level 3, NLNCSA DEP-V, NATO Restricted level |
| Housing material | Aluminium |
| Harmonized System (HS) code | 84717098 |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Compliance certificates | C-TICK, CE, Federal Communications Commission (FCC), REACH, RoHS, UKCA, WEEE |
| Other features | |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Compliance certificates | C-TICK, CE, Federal Communications Commission (FCC), REACH, RoHS, UKCA, WEEE |
| EAN/UPC/GTIN (packaging) | 5060220251908 |
| Compatible operating systems | MS Windows, macOS, Linux, Android, Chrome, Thin Clients, Zero Clients, Embedded Systems, Citrix and VMware |
| Logistics data | |
| EAN/UPC/GTIN (packaging) | 5060220251908 |
| Harmonized System (HS) code | 84717098 |
-
Sold out
Vendor: HKC
HKC V2418S 24 Monitor computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD
Regular price £56.31 -
Vendor: Genius Computer Technology
Genius Computer Technology SW-2.1 1850BT, 50W RMS, Bluetooth 5.3, Subwoofer, Gaming and Entertainment Speaker System
Regular price £63.53 -
Vendor: PIXL
piXL PXD24VH computer monitor 61 cm (24") 1920 x 1200 pixels WUXGA LCD Black
Regular price £52.70 -
Sold out
Vendor: Lexar
Lexar LNMPLY8002T-RNNNG internal solid state drive 2 TB M.2 PCI Express 4.0
Regular price £139.56
-
FAST SHIPPING
NEXT DAY DPD
-
ORDER CUT OFF TIME 5PM
FOR NEXT DAY SHIPPING
-
EASY RETURNS
WE KNOW THINGS CAN GO WRONG
-
SECURE PAYMENTS
POWERED BY STRIPE