You need to choose options for product.
- Regular price
- £43.36
- Sale price
- £28.93
Sale
-33%- Regular price
- £43.36
- Sale price
- £28.93
Sale
-33%Couldn't load pickup availability
Key Features
- USB 3.2 Gen 1 speeds
- Premium all-metal casing
- Large capacities
Description
Premium-style storage solution for Type-A devicesExperience the combination of elegance and functionality with the DataTraveler SE9 G3 USB 3.2 Gen 1 flash drive, ideal for storing and sharing your data. Rediscover its timeless, award-winning design, now enhanced with high-performance speeds of up to 220MB/s read and 100MB/s write*, ensuring swift and seamless data transfers on Type-A host devices.
Explore the expanded storage options with robust capacities now reaching up to 512GB**, providing ample space for your movies, music and diverse file storage needs."
USB 3.2 Gen 1 speeds
High speeds of up to 220MB/s read and 100MB/s write*.
Premium metal casing for durability and style
An all-metal gold casing that's portable enough to fit in your pocket, backpack or on your keyring loop.
Large capacities for large file storage
Store and share movies, music, raw photos and more with high capacities of up to 512GB**.
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 256 GB |
| Write speed | 100 MB/s |
| Read speed | 220 MB/s |
| Form factor | Capless |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 11, Windows 11 Enterprise, Windows 11 Enterprise x64, Windows 11 Home, Windows 11 Pro, Windows 11 x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 13.0 Ventura, Mac OS X 14.0 Sonoma, Mac OS X 15.0 Sequoia |
| Performance | |
| Device interface | USB Type-A |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Mac compatibility | Yes |
| Capacity | 256 GB |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 11, Windows 11 Enterprise, Windows 11 Enterprise x64, Windows 11 Home, Windows 11 Pro, Windows 11 x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 13.0 Ventura, Mac OS X 14.0 Sonoma, Mac OS X 15.0 Sequoia |
| Write speed | 100 MB/s |
| Read speed | 220 MB/s |
| Design | |
| Key ring | Yes |
| Product colour | Black |
| Form factor | Capless |
| Housing material | Metal |
| Weight & dimensions | |
| Width | 12.2 mm |
| Weight | 5 g |
| Height | 4.6 mm |
| Depth | 39 mm |
| Package depth | 5.6 mm |
| Package width | 101.6 mm |
| Package height | 114.3 mm |
| Package weight | 11.37 g |
| Packaging data | |
| Package depth | 5.6 mm |
| Package width | 101.6 mm |
| Package type | Hanging box |
| Package height | 114.3 mm |
| Package weight | 11.37 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Key ring | Yes |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China, Taiwan |
| Housing material | Metal |
| Compliance certificates | CE, EAC, Federal Communications Commission (FCC), UKCA |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 85 °C |
| Other features | |
| Country of origin | China, Taiwan |
| Compliance certificates | CE, EAC, Federal Communications Commission (FCC), UKCA |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 25 pc(s) |
| Master (outer) case width | 114.3 mm |
| Master (outer) case length | 120.7 mm |
| Master (outer) case height | 94 mm |
| Master (outer) case gross weight | 334.48 g |
-
Sold out
Vendor: HKC
HKC V2418S 24 Monitor computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD
Regular price £56.31 -
Vendor: Genius Computer Technology
Genius Computer Technology SW-2.1 1850BT, 50W RMS, Bluetooth 5.3, Subwoofer, Gaming and Entertainment Speaker System
Regular price £63.53 -
Vendor: PIXL
piXL PXD24VH computer monitor 61 cm (24") 1920 x 1200 pixels WUXGA LCD Black
Regular price £52.70 -
Sold out
Vendor: Lexar
Lexar LNMPLY8002T-RNNNG internal solid state drive 2 TB M.2 PCI Express 4.0
Regular price £139.56
-
FAST SHIPPING
NEXT DAY DPD
-
ORDER CUT OFF TIME 5PM
FOR NEXT DAY SHIPPING
-
EASY RETURNS
WE KNOW THINGS CAN GO WRONG
-
SECURE PAYMENTS
POWERED BY STRIPE