You need to choose options for product.
Sale
-31%-
files/C5ko1ydHYEKV_6wj367eLg.c-m.jpg
-
files/69WqJ8brEU6dnV6Nfeef_Q.c-m.jpg
-
files/b5_oGXw_YkOLgqvJE2nPQQ.c-m.jpg
-
files/WFEzJr2mHUO6GMVEO4M_EA.c-m.jpg
-
files/J5KxN-I6P0i9SC9G3r5l6g.c-m.jpg
-
files/4o5bClXzxEyxvU9ME_uUTQ.c-m.jpg
-
files/wGcLmMF9q0KiGB7pF2UdOA.c-m.jpg
-
files/vz0btZbIti-IHlggIYMLpw.c-m.jpg
Description
- Removable storage medium with a USB 3.1 and USB 3.1 Type-C connector that allows data to be written and erased as many times as is required- For easy data transfer between a smartphone, tablet PC, notebook and PC
- Ideal as external memory for smartphone
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 64 GB |
| Read speed | 150 MB/s |
| Form factor | Slide |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Performance | |
| Device interface | USB Type-A / USB Type-C |
| Mobile operating systems supported | Android |
| Read speed USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) | 150 MB/s |
| Mac compatibility | Yes |
| Capacity | 64 GB |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Read speed | 150 MB/s |
| Password protection | Yes |
| Design | |
| Key ring | No |
| Product colour | Black, Silver |
| Form factor | Slide |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 20.1 mm |
| Weight | 9.1 g |
| Height | 9.4 mm |
| Depth | 38.1 mm |
| Package depth | 11.7 mm |
| Package width | 101.6 mm |
| Package height | 152.4 mm |
| Package weight | 28.3 g |
| Packaging data | |
| Package depth | 11.7 mm |
| Package width | 101.6 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 152.4 mm |
| Package weight | 28.3 g |
| Package weight | 20 kg |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Key ring | No |
| Product colour | Black, Silver |
| Package weight | 20 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Other features | |
| Package weight | 20 kg |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 25 pc(s) |
| Master (outer) case width | 118.9 mm |
| Master (outer) case length | 191.8 mm |
| Master (outer) case height | 181 mm |
| Master (outer) case gross weight | 797.5 g |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
-
Sold out
Vendor: HKC
HKC V2418S 24 Monitor computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD
Regular price £56.31 -
Vendor: Genius Computer Technology
Genius Computer Technology SW-2.1 1850BT, 50W RMS, Bluetooth 5.3, Subwoofer, Gaming and Entertainment Speaker System
Regular price £63.53 -
Vendor: PIXL
piXL PXD24VH computer monitor 61 cm (24") 1920 x 1200 pixels WUXGA LCD Black
Regular price £52.70 -
Sold out
Vendor: Lexar
Lexar LNMPLY8002T-RNNNG internal solid state drive 2 TB M.2 PCI Express 4.0
Regular price £139.56
-
FAST SHIPPING
NEXT DAY DPD
-
ORDER CUT OFF TIME 5PM
FOR NEXT DAY SHIPPING
-
EASY RETURNS
WE KNOW THINGS CAN GO WRONG
-
SECURE PAYMENTS
POWERED BY STRIPE