You need to choose options for product.
Sale
-27%-
files/3OPQWaqFP02JFkacTDcYTw.c-m.jpg
-
files/RFAeAc3_skeb2pnsCeriwQ.c-m.jpg
-
files/ObOLSQd8fE-1uiYX15EvSA.c-m.jpg
-
files/iELlp816YEWhfO40dO0FCQ.c-m.jpg
-
files/en_COaPxtCKhCtgaagD3ZQ.c-m.jpg
Description
With the Planet in MindDesigned with our planet in mind, the SanDisk Ultra Eco™ flash drive is made with over 70% recycled plastic, such as disposable water bottles. This saves over 50% CO2 emissions, fresh water, and energy during the manufacturing process.2 And, with capacities up to 512GB1 and time-saving transfer speeds up to 100MB/s3, you can quickly store more of what matters most.
Designed with the Planet in Mind
Made with over 70% recycled plastic (like disposable water bottles) this drive saves over 50% CO2 emissions, fresh water, and energy during the manufacturing process.2
Less Waiting, More Doing
Experience USB 3.2 Gen 1 performance with read speeds up to 100MB/s3 to transfer large files quickly and reliably.
Room for What Matters
With capacities up to 512GB1, you can store more of your critical files and important photos, videos, and more.
Keep Your Files Private
Transfer and store your content anywhere, anytime – no monthly fees or internet access required.
Easy File Recovery
This drive includes an offer for RescuePRO® Deluxe data recovery software which can help recover images that have been accidentally deleted (download required).4
Your Content, On the Go
Attach the drive to your keychain with the built-in keyring loop to easily access your content on the go.
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 512 GB |
| Read speed | 100 MB/s |
| Form factor | Capless |
| Performance | |
| Device interface | USB Type-A |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Capacity | 512 GB |
| Read speed | 100 MB/s |
| Design | |
| Product colour | Green |
| Form factor | Capless |
| Housing material | Plastic |
| Weight & dimensions | |
| Width | 20.3 mm |
| Height | 9.58 mm |
| Depth | 46 mm |
| Technical details | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Product colour | Green |
| Housing material | Plastic |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
-
Sold out
Vendor: HKC
HKC V2418S 24 Monitor computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD
Regular price £56.31 -
Vendor: Genius Computer Technology
Genius Computer Technology SW-2.1 1850BT, 50W RMS, Bluetooth 5.3, Subwoofer, Gaming and Entertainment Speaker System
Regular price £63.53 -
Vendor: PIXL
piXL PXD24VH computer monitor 61 cm (24") 1920 x 1200 pixels WUXGA LCD Black
Regular price £52.70 -
Sold out
Vendor: Lexar
Lexar LNMPLY8002T-RNNNG internal solid state drive 2 TB M.2 PCI Express 4.0
Regular price £139.56
-
FAST SHIPPING
NEXT DAY DPD
-
ORDER CUT OFF TIME 5PM
FOR NEXT DAY SHIPPING
-
EASY RETURNS
WE KNOW THINGS CAN GO WRONG
-
SECURE PAYMENTS
POWERED BY STRIPE