You need to choose options for product.
Sale
-21%-
files/RMx7jJP4PkmNxYi42sq4HQ.c-m.jpg
-
files/Ez0BM0I1iUSdr3xsDPea1w.c-m.jpg
-
files/DBEbnoUPeky5ItjPAHR3-w.c-m.jpg
-
files/pTITrxzYtEuKL8BZdmInyg.c-m.jpg
-
files/IPazvmQD7Ue5689dHtnzXg.c-m.jpg
-
files/YEG41jOj_UuUOu2_b9bYqg.c-m.jpg
-
files/kb5eMSZN4S6kQuV_Gayp4Q.c-m.jpg
Description
SPEED MEETS STYLEThe SanDisk Ultra Flair™ USB 3.0 flash drive moves your files fast. Spend less time waiting to transfer files and enjoy high-speed USB 3.0 performance of up to 150MB/s1. Its durable and sleek metal casing is tough enough to handle knocks with style. And, with password protection, you can rest assured that your private files stay private2. Store your files in style with the SanDisk Ultra Flair USB 3.0 flash drive.
FLY THROUGH FILE TRANSFERS
Experience high-speed USB 3.0 performance of up to 150MB/s1 with the SanDisk Ultra Flair USB 3.0 flash drive. Transfer files faster than standard USB 2.0 drives.
STYLISH AND TOUGH
With a durable metal case, the SanDisk Ultra Flair USB 3.0 flash drive is both sleek and ready to handle unexpected knocks.
PASSWORD-PROTECT YOUR FILES
Share your movies or music, but rest assured that private files can stay private. Easy-to-use password protection lets you limit who sees certain files.
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 64 GB |
| Read speed | 150 MB/s |
| Form factor | Capless |
| Performance | |
| Device interface | USB Type-A |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Capacity | 64 GB |
| Read speed | 150 MB/s |
| Plug and Play | Yes |
| PIN-secured access | No |
| Fingerprint reader | No |
| Design | |
| Key ring | Yes |
| Product colour | Blue, Silver |
| Form factor | Capless |
| Security | |
| PIN-secured access | No |
| Fingerprint reader | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 13.2 mm |
| Height | 6.6 mm |
| Depth | 42.4 mm |
| Packaging data | |
| Package type | Blister |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Key ring | Yes |
| Product colour | Blue, Silver |
| Plug and Play | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
-
Sold out
Vendor: HKC
HKC V2418S 24 Monitor computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD
Regular price £56.31 -
Vendor: Genius Computer Technology
Genius Computer Technology SW-2.1 1850BT, 50W RMS, Bluetooth 5.3, Subwoofer, Gaming and Entertainment Speaker System
Regular price £63.53 -
Vendor: PIXL
piXL PXD24VH computer monitor 61 cm (24") 1920 x 1200 pixels WUXGA LCD Black
Regular price £52.70 -
Sold out
Vendor: Lexar
Lexar LNMPLY8002T-RNNNG internal solid state drive 2 TB M.2 PCI Express 4.0
Regular price £139.56
-
FAST SHIPPING
NEXT DAY DPD
-
ORDER CUT OFF TIME 5PM
FOR NEXT DAY SHIPPING
-
EASY RETURNS
WE KNOW THINGS CAN GO WRONG
-
SECURE PAYMENTS
POWERED BY STRIPE