You need to choose options for product.
-
files/XBkMJSzgIEOrzJoRqxSaZA.c-m_ac8f1012-0cd0-4a24-b72c-ebb2d2005390.jpg
-
files/o0nyYmY-jE6BvWOdmi7mwQ.c-m_0c0123fd-052b-484e-b9d6-eac7300506f1.jpg
-
files/i2_UUhRN1USqzP1AA64D3Q.c-m_ff78b2a3-e8ee-4074-8d94-6cc8c46e45eb.jpg
-
files/P4mcAvrRJEaPCwwQIwFFhQ.c-m_81ec4313-308a-411e-a774-d8d2d0e5d43f.jpg
-
files/6K_QXoP5-kGl9bzNMmPLag.c-m_5468742f-b7c9-45a7-89cf-654117082063.jpg
Key Features
- 2-in-1 Dual Drive, Plug and Play
- Work and Travel with It
- Low-key Metal Art Craft
- Handle with all file storage
- Cover Cap of Snap Design
Description
2-in-1 Dual Drive, Plug and PlayWith both Type-C and Type-A interfaces, this device offers wide compatibility with various devices, from desktops and laptops to tablets and mobile devices. The dual-interface switching capability allows for seamless connection across different devices, providing plug-and-play convenience without being constrained by cables.
Work and Travel with It
Adopting the USB 3.2 Gen 1 high-speed transfer interface, the flash drive offers a transfer bandwidth of up to 5 Gbps. The device is also backward compatible with USB 2.0 and supports USB OTG functionality. With a compact size of just 6.3 cm, it is convenient for carrying around, meeting various data and media storage needs wherever you go.
Low-key Metal Art Craft
Featuring a low-profile matte gray exterior design and constructed with aluminum alloy material, the device maintains a lightweight of only 12g while providing a balance of aesthetics, practicality, and durability.
Handle with all file storage
The product offers options of 64GB, 128GB and 256GB storage capacities, allowing users to choose according to their work requirements.
Cover Cap of Snap Design
Dual cover cap of snap design offers Type-C and Type-A connector a great protection.
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 256 GB |
| Read speed | 100 MB/s |
| Form factor | Cap |
| Performance | |
| Device interface | USB Type-A / USB Type-C |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Capacity | 256 GB |
| Read speed | 100 MB/s |
| Plug and Play | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black, Grey |
| Form factor | Cap |
| Housing material | Aluminium, Metal |
| Weight & dimensions | |
| Width | 20 mm |
| Weight | 12 g |
| Height | 8 mm |
| Depth | 63 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Product colour | Black, Grey |
| Plug and Play | Yes |
| Housing material | Aluminium, Metal |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 85 °C |
-
Sold out
Vendor: HKC
HKC V2418S 24 Monitor computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD
Regular price £56.31 -
Vendor: Genius Computer Technology
Genius Computer Technology SW-2.1 1850BT, 50W RMS, Bluetooth 5.3, Subwoofer, Gaming and Entertainment Speaker System
Regular price £63.53 -
Vendor: PIXL
piXL PXD24VH computer monitor 61 cm (24") 1920 x 1200 pixels WUXGA LCD Black
Regular price £52.70 -
Sold out
Vendor: Lexar
Lexar LNMPLY8002T-RNNNG internal solid state drive 2 TB M.2 PCI Express 4.0
Regular price £139.56
-
FAST SHIPPING
NEXT DAY DPD
-
ORDER CUT OFF TIME 5PM
FOR NEXT DAY SHIPPING
-
EASY RETURNS
WE KNOW THINGS CAN GO WRONG
-
SECURE PAYMENTS
POWERED BY STRIPE