You need to choose options for product.
-
files/iZ-PfxNyl0C1bRBmvhb8AQ.c-m.jpg
-
files/o2LYU8t-bkaozcUIU7Qtfw.c-m.jpg
-
files/TvbLDAjb4UG_G6hZ6UWkcQ.c-m.jpg
-
files/TaWV_6RiBUCOQZ4YW_zPiA.c-m.jpg
-
files/W4Yz3a_ank-1CApd7hXULQ.c-m.jpg
-
files/5OYEnkw_lEi8xSW0KJHC3g.c-m.jpg
-
files/TTE56hShN06BWiUUAR2sDA.c-m.jpg
-
files/WgUgyeCh5U2o2Q2HQwpgqA.c-m.jpg
- Regular price
- £5.71
Couldn't load pickup availability
Description
With USB ports in almost every computer and popping up in cars, DVD and multimedia players, TV's, photo frames and more, USB drives are now being considered an essential accessory.The Slider USB Drive from Verbatim has a retractable sliding mechanism which protects the USB connection when it is not in use.
Simple and easy to use, just slide open the cap, plug into any USB 2.0 port and drag and drop your folders and files.
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 128 GB |
| Form factor | Slide |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows Vista, Windows XP |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.4 Tiger |
| Performance | |
| USB version | 2.0 |
| Mac compatibility | Yes |
| Capacity | 128 GB |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows Vista, Windows XP |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.4 Tiger |
| PIN-secured access | No |
| Password protection | No |
| Fingerprint reader | No |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Form factor | Slide |
| Security | |
| PIN-secured access | No |
| Password protection | No |
| Fingerprint reader | No |
| Technical details | |
| USB version | 2.0 |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 21 mm |
| Weight | 8 g |
| Height | 11 mm |
| Depth | 58.5 mm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
-
Sold out
Vendor: HKC
HKC V2418S 24 Monitor computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD
Regular price £56.31 -
Vendor: Genius Computer Technology
Genius Computer Technology SW-2.1 1850BT, 50W RMS, Bluetooth 5.3, Subwoofer, Gaming and Entertainment Speaker System
Regular price £63.53 -
Vendor: PIXL
piXL PXD24VH computer monitor 61 cm (24") 1920 x 1200 pixels WUXGA LCD Black
Regular price £52.70 -
Sold out
Vendor: Lexar
Lexar LNMPLY8002T-RNNNG internal solid state drive 2 TB M.2 PCI Express 4.0
Regular price £139.56
-
FAST SHIPPING
NEXT DAY DPD
-
ORDER CUT OFF TIME 5PM
FOR NEXT DAY SHIPPING
-
EASY RETURNS
WE KNOW THINGS CAN GO WRONG
-
SECURE PAYMENTS
POWERED BY STRIPE