You need to choose options for product.
Sale
-10%-
files/yWGaOI8WKE6WLRTzzx6tTQ.c-m_b3a4b36d-ce13-4f99-becd-c4ef221b2c18.jpg
-
files/U_gf8FPGJUGvvyI7nb2J2w.c-m_85abf09e-d43f-42e7-b9e8-8d456621aa3f.jpg
-
files/4LiPQxJjHUatkFw-NYwMGw.c-m_3505501f-742b-4ca7-a4a3-4e424e3dafd5.jpg
-
files/rnXZGswJG0iSJeBDp_zPxw.c-m.jpg
-
files/7mlp8Ux76Um0zqHf_iCYIA.c-m.jpg
-
files/epu-C4FTfU2aqHykvWf97w.c-m.jpg
-
files/IL1pvmINvUKVR3CRI_ZjoA.c-m_df2641cd-774c-4735-8dc9-b6b8ffc48311.jpg
-
files/rStAGnPMYCKqAOQ6AlKgLw.c-m_2cc58195-81e4-4f4e-b6eb-297f53b92a18.png
- Regular price
- £44.00
- Sale price
- £39.58
Sale
-10%- Regular price
- £44.00
- Sale price
- £39.58
Sale
-10%Couldn't load pickup availability
Key Features
- Handle your workload effortlessly. Pair up to three devices with compatibility across most operating systems.[1] Protect every click with AES 128 encryption and Bluetooth security. Engineered for Intel Evo™ to ensure seamless connectivity.
- Cut through repetitive tasks and stay focused on what matters. Assign your most-used actions to 20+ programmable keys[2] for speed and consistency. Enhance control with customizable mouse buttons,[2] and access AI support via the Copilot key.[3]
- Work longer without limits. The keyboard’s dish-shaped keys improve typing accuracy. The quiet buttons and multi-surface sensor[6] on the mouse deliver precise control for both left- and right-handed users.
- The better choice for a brighter tomorrow, this combo contains at least 35% recycled content[4] certified by SCS Global Services, and comes in FSC-certified packaging.[5]
Reasons To Buy
Connect swiftly and work securely
Handle your workload effortlessly. Pair up to three devices with compatibility across most operating systems.[1] Protect every click with AES 128 encryption and Bluetooth® security. Engineered for Intel® Evo™ to ensure seamless connectivity.Programmable power at your fingertips
Cut through repetitive tasks and stay focused on what matters. Assign your most-used actions to 20+ programmable keys[2] for speed and consistency. Enhance control with customizable mouse buttons,[2] and access AI support via the Copilot key.[3]Comfort without limitations
Work longer without limits. The keyboard’s dish-shaped keys improve typing accuracy. The quiet buttons and multi-surface sensor[6] on the mouse deliver precise control for both left- and right-handed users.Description
The dynamic duo for seamless workflowsConquer your busiest days with ease. This reliable mouse and keyboard combo lets you multitask across devices and operating systems,[1] with secure connections and time-saving shortcuts that boost focus and efficiency - wherever work takes you.
Specifications
| Keyboard | |
|---|---|
| Silent keys | Yes |
| Country of origin | China |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Recommended usage | Home/Office |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Programmable hot keys | Yes |
| Pointing device | No |
| Numeric keypad | Yes |
| Connectivity technology | Wireless |
| Certification | CE; CB; FCC; IC; RCM; WPC; Telec/VCCI; NTC; IMDA; BSMI; NCC; SRRC; SIRIM; TRA; EAC; MoC; TRC; ICASA; UKCA; KCC; ANRT; RATEL; BIS; Telec; NOM; NBTC; CITRA; NRTL; CRA; IFT; RoHS; Subtel; GS Mark; Anatel; Conatel; ENACOM; SOR; PVOC; SON; TEC; CoC; DJID |
| Device interface | USB + RF Wireless + Bluetooth |
| Keyboard key profile | Low-profile |
| Keyboard keys operating life | 5 million characters |
| Multi-device support | Yes |
| Copilot key | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Wireless range | 10 m |
| Design | |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Protection features | Spill resistant |
| Backlight | No |
| LED indicators | Battery |
| Certification | CE; CB; FCC; IC; RCM; WPC; Telec/VCCI; NTC; IMDA; BSMI; NCC; SRRC; SIRIM; TRA; EAC; MoC; TRC; ICASA; UKCA; KCC; ANRT; RATEL; BIS; Telec; NOM; NBTC; CITRA; NRTL; CRA; IFT; RoHS; Subtel; GS Mark; Anatel; Conatel; ENACOM; SOR; PVOC; SON; TEC; CoC; DJID |
| HP segment | Business |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Protection features | Spill resistant |
| Backlight | No |
| Numeric keypad | Yes |
| LED indicators | Battery |
| Connectivity technology | Wireless |
| UNSPSC-code | 43211733 |
| Master (outer) cases per pallet | 60 pc(s) |
| Form factor | Ambidextrous |
| Sustainable technologies and materials | FSC Certified Packaging; At least 35% recycled content (keyboard); At least 40% recycled content (mouse) |
| Sustainability certificates | Forest Stewardship Council (FSC) |
| Compliance certificates | GS mark, CB, EAC, RoHS, BIS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| Pallet weight (imperial) | 453 kg (998.7 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1199.9 x 1000 x 2112 mm (47.2 x 39.4 x 83.2") |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 1000 x 2112 mm |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 198990956695, 198990956763, 198990956800 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (ABB) 198990956695; (ABU) 198990956763; (AC3) 198990956800 |
| Ergonomics | |
| Wireless range | 10 m |
| LED indicators | Battery |
| Features | |
| Wireless range | 10 m |
| USB connector type | USB Type-A |
| Power | |
| Power source type | Battery, USB |
| Mouse battery type | AA |
| Number of batteries (mouse) | 1 |
| Keyboard battery type | AAA |
| Number of batteries (keyboard) | 2 |
| USB Type-C charging port | No |
| Mouse | |
| Form factor | Ambidextrous |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Movement resolution | 4000 DPI |
| Buttons quantity | 5 |
| Scroll | Yes |
| Scroll type | Wheel |
| Mouse battery type | AA |
| Number of batteries (mouse) | 1 |
| Mouse included | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Minimum system requirements | USB Type-A port; Bluetooth |
| Certificates | |
| Certification | CE; CB; FCC; IC; RCM; WPC; Telec/VCCI; NTC; IMDA; BSMI; NCC; SRRC; SIRIM; TRA; EAC; MoC; TRC; ICASA; UKCA; KCC; ANRT; RATEL; BIS; Telec; NOM; NBTC; CITRA; NRTL; CRA; IFT; RoHS; Subtel; GS Mark; Anatel; Conatel; ENACOM; SOR; PVOC; SON; TEC; CoC; DJID |
| Sustainability | |
| Sustainable technologies and materials | FSC Certified Packaging; At least 35% recycled content (keyboard); At least 40% recycled content (mouse) |
| Sustainability certificates | Forest Stewardship Council (FSC) |
| Compliance certificates | GS mark, CB, EAC, RoHS, BIS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 198990956695, 198990956763, 198990956800 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (ABB) 198990956695; (ABU) 198990956763; (AC3) 198990956800 |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 665.5 g |
| Mouse weight | 76.2 g |
| Mouse dimensions (WxDxH) | 117.4 x 64.2 x 38 mm |
| Keyboard weight | 665.5 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 428.2 x 121.4 x 21.9 mm |
| Packaging data | |
| Batteries included | Yes |
| Package weight | 1.08 kg |
| Package width | 457 mm |
| Package height | 46 mm |
| Package depth | 199 mm |
| Warranty card | Yes |
| Packaging content | |
| Batteries included | Yes |
| AC adapter included | No |
| Warranty card | Yes |
| Other features | |
| Compatible operating systems | Windows 11; Windows 10; macOS; Android™; iOS; ChromeOS |
| UNSPSC-code | 43211733 |
| Minimum system requirements | USB Type-A port; Bluetooth |
| Pointing device | No |
| Connectivity technology | Wireless |
| AC adapter included | No |
| Master (outer) cases per pallet | 60 pc(s) |
| Logistics data | |
| Master (outer) cases per pallet | 60 pc(s) |
| Pallet gross weight | 453 kg |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet weight (imperial) | 453 kg (998.7 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1199.9 x 1000 x 2112 mm (47.2 x 39.4 x 83.2") |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 1000 x 2112 mm |
-
Vendor: HKC
HKC V2418S 24 Monitor computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD
Regular price £56.30 -
Vendor: Genius Computer Technology
Genius Computer Technology SW-2.1 1850BT, 50W RMS, Bluetooth 5.3, Subwoofer, Gaming and Entertainment Speaker System
Regular price £63.53 -
Vendor: PIXL
piXL PXD24VH computer monitor 61 cm (24") 1920 x 1200 pixels WUXGA LCD Black
Regular price £56.23 -
Sold out
Vendor: Lexar
Lexar LNMPLY8002T-RNNNG internal solid state drive 2 TB M.2 PCI Express 4.0
Regular price £139.56
-
FAST SHIPPING
NEXT DAY DPD
-
ORDER CUT OFF TIME 5PM
FOR NEXT DAY SHIPPING
-
EASY RETURNS
WE KNOW THINGS CAN GO WRONG
-
SECURE PAYMENTS
POWERED BY STRIPE