You need to choose options for product.
Sale
-54%-
files/NUM_YkHZ5Ue3uf-EoRdfZQ.c-m.jpg
-
files/xPDyNQwQMkex-EPqA8-WXA.c-m.jpg
-
files/CL7Hd5qE-E-QgyvsRZYSUQ.c-m.jpg
-
files/ViTLsiNfvkaoPDK8dkrKHg.c-m.jpg
-
files/SDUIMvfJPkW8QKza7JbxBw.c-m.jpg
-
files/xvq84dpJHkCaVtmxEkQWpA.c-m.jpg
-
files/o0_Q70UAZ067lr3sIk_eaQ.c-m.jpg
-
files/NE2sLvugWkW-ZRpGfmwHaw.c-m.jpg
- Regular price
- £39.00
- Sale price
- £17.92
Sale
-54%- Regular price
- £39.00
- Sale price
- £17.92
Sale
-54%Couldn't load pickup availability
Description
Vida Mecha RGB Mechanical USB Keyboard black. Outemu Red switches 105 UK layout full size keyboard. Multimedia control via the FN + F keys. RGB control via the FN + directional keys, INS key, Pause key, PrnScr key and Home key. 1.8m cable. Carton QTY 10pcsSpecifications
| Keyboard | |
|---|---|
| Keyboard key switch | Mechanical |
| Country of origin | China |
| Island-style keyboard | No |
| Recommended usage | Gaming |
| Keyboard style | Straight |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard number of keys | 105 |
| Wrist rest | Yes |
| Windows keys | Yes |
| Pointing device | No |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| Flexible keyboard | No |
| Connectivity technology | Wired |
| Adjustable keyboard height | Yes |
| Device interface | USB |
| Multimedia keys | Yes |
| Keyboard key switch technology | Outemu RGB Red |
| Keyboard keys operating life | 50 million characters |
| Keycaps | Double shot |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 1.8 m |
| Design | |
| Adjustable backlight | Yes |
| Backlight type | RGB LED |
| Anti-ghosting | Yes |
| Country of origin | China |
| Built-in display | No |
| Island-style keyboard | No |
| Product colour | Black |
| Keyboard style | Straight |
| Ergonomic design | No |
| Backlight | Yes |
| Backlight colour | Multicolour |
| Wrist rest | Yes |
| Flexible keyboard | No |
| Adjustable keyboard height | Yes |
| Foldable | No |
| Technical details | |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| Ergonomic design | No |
| Backlight | Yes |
| Backlight colour | Multicolour |
| Windows keys | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Connectivity technology | Wired |
| Multimedia keys | Yes |
| Warranty period | 1 year(s) |
| Compliance certificates | UKCA, RoHS, CE |
| Ergonomics | |
| Anti-ghosting | Yes |
| Built-in display | No |
| Plug and Play | Yes |
| Cable length | 1.8 m |
| Features | |
| Anti-ghosting | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Cable length | 1.8 m |
| USB connector type | USB Type-A |
| Power | |
| Power source type | USB |
| Mouse | |
| Mouse included | No |
| Headset | |
| Headset included | No |
| System requirements | |
| Mobile operating systems supported | Android |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | 10 - 60 °C |
| Sustainability | |
| Compliance certificates | UKCA, RoHS, CE |
| Packaging content | |
| Headset included | No |
| User guide | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Manual | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Keyboard weight | 1.28 kg |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 446 x 42 x 140 mm |
| Packaging data | |
| Headset included | No |
| Package weight | 1.53 kg |
| User guide | Yes |
| Package width | 458 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 177 mm |
| Package depth | 65 mm |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Manual | Yes |
| Packaging languages | English |
| Warranty period | 1 year(s) |
| Other features | |
| Warranty period | 1 year(s) |
| Pointing device | No |
| Connectivity technology | Wired |
-
Vendor: HKC
HKC V2418S 24 Monitor computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD
Regular price £56.30 -
Vendor: Genius Computer Technology
Genius Computer Technology SW-2.1 1850BT, 50W RMS, Bluetooth 5.3, Subwoofer, Gaming and Entertainment Speaker System
Regular price £63.53 -
Vendor: PIXL
piXL PXD24VH computer monitor 61 cm (24") 1920 x 1200 pixels WUXGA LCD Black
Regular price £56.23 -
Sold out
Vendor: Lexar
Lexar LNMPLY8002T-RNNNG internal solid state drive 2 TB M.2 PCI Express 4.0
Regular price £139.56
-
FAST SHIPPING
NEXT DAY DPD
-
ORDER CUT OFF TIME 5PM
FOR NEXT DAY SHIPPING
-
EASY RETURNS
WE KNOW THINGS CAN GO WRONG
-
SECURE PAYMENTS
POWERED BY STRIPE