You need to choose options for product.
-
files/cx2pJXaf0ygtIoAqlzb7w.c-m.jpg
-
files/KxEzq-9ISE6ZADcZ5x7zdQ.c-m.jpg
-
files/FfXgKS4wukixZWBCQ1geCQ.c-m.jpg
-
files/XWZ4q_gkzSaLyhmjnBbHIA.c-m.png
-
files/TBZMic_H40SJsabmx_c58Q.c-m.jpg
- Regular price
- £14.03
- Regular price
- £14.03
Couldn't load pickup availability
Key Features
- Fast 2.4GHz wireless operation removes cable messes
- Switchable 1000dpi/1600dpi resolutions for flexible and accurate input
- Power saving efficiency offers longer and smarter usage
Description
Get more done with hi-res wireless input flexibilitySubtle looks hold the secret to a full spectrum of mouse capabilities. Perfect for every application from productivity to gaming and for any PC from Ultrabooks to desktops, this wireless enabler gives you a neat product with numerous features. It uses smart power management to keep battery life extended, and can go up to 1600dpi precision – with switchable resolutions you control. The transceiver is extra-compact so you can leave it connected to your notebook PC and go, or tuck it into the mouse for even more space-saving convenience. Get your hands on the one mouse for all your needs!
Specifications
| Mouse | |
|---|---|
| Number of movement resolution modes | 3 |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Wireless range | 10 m |
| Purpose | Office |
| Button functions | DPI switch |
| Movement resolution | 1600 DPI |
| Scrolling directions | Vertical |
| Scroll type | Wheel |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Connectivity technology | Wireless |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 5 |
| Device interface | RF Wireless |
| Input device | |
| Number of movement resolution modes | 3 |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Wireless range | 10 m |
| Purpose | Office |
| Button functions | DPI switch |
| Movement resolution | 1600 DPI |
| Scrolling directions | Vertical |
| Scroll type | Wheel |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 5 |
| Device interface | RF Wireless |
| Ports & interfaces | |
| Wireless range | 10 m |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Design | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Product colour | Black |
| Form factor | Right-hand |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Ergonomic design | Yes |
| Receiver | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Technical details | |
| Weight | 70 g |
| Product colour | Black |
| Form factor | Right-hand |
| Button functions | DPI switch |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Scrolling directions | Vertical |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Ergonomic design | Yes |
| Connectivity technology | Wireless |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
| Ergonomics | |
| Wireless range | 10 m |
| Ergonomic design | Yes |
| Power | |
| Power source | Batteries |
| Battery technology | Alkaline |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery type | AA |
| USB Type-C charging port | No |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 7, Windows 8, Windows XP |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 7, Windows 8, Windows XP |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 70 g |
| Width | 106 mm |
| Depth | 75.6 mm |
| Height | 39.5 mm |
| Receiver width | 1.92 cm |
| Receiver depth | 1.48 cm |
| Receiver height | 6.2 mm |
| Packaging data | |
| Quick start guide | Yes |
| Package weight | 120 g |
| AC adapter included | No |
| Package width | 205 mm |
| Package depth | 315 mm |
| Package height | 400 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Packaging content | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| AC adapter included | No |
| Warranty card | Yes |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
| Other features | |
| Weight | 70 g |
| Connectivity technology | Wireless |
-
Sold out
Vendor: HKC
HKC V2418S 24 Monitor computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD
Regular price £56.31 -
Vendor: Genius Computer Technology
Genius Computer Technology SW-2.1 1850BT, 50W RMS, Bluetooth 5.3, Subwoofer, Gaming and Entertainment Speaker System
Regular price £63.53 -
Sold out
Vendor: Lexar
Lexar LNMPLY8002T-RNNNG internal solid state drive 2 TB M.2 PCI Express 4.0
Regular price £139.56 -
Vendor: PIXL
piXL PXD24VH computer monitor 61 cm (24") 1920 x 1200 pixels WUXGA LCD Black
Regular price £56.23
-
FAST SHIPPING
NEXT DAY DPD
-
ORDER CUT OFF TIME 5PM
FOR NEXT DAY SHIPPING
-
EASY RETURNS
WE KNOW THINGS CAN GO WRONG
-
SECURE PAYMENTS
POWERED BY STRIPE