You need to choose options for product.
Sale
-30%-
files/2EdVRj88xUO2ARYh6iNzIA.c-m_cc82b23b-b4d3-4580-a909-b307edb3775a.jpg
-
files/8WBtmKxC1kmRk10cDvGS-A.c-m_fdca2867-ed80-4250-a83b-a0a988ea3531.jpg
-
files/4rEPofHUtk60kf9RbtNghg.c-m_1ad4ed27-8e26-4158-8397-e3edb28339a9.jpg
-
files/rStAGnPMYCKqAOQ6AlKgLw.c-m_a9c254f2-64f7-4df2-8731-0383878a381f.png
-
files/6deVvWMc20ymicZ_v8MZeQ.c-m_f16d562c-0022-48c2-9507-9c141528c1f8.jpg
-
files/x62CmPcz206xhVjl43h23g.c-m_a42cbca5-d8fd-4e70-aed9-0888627004c2.jpg
-
files/ls0Ra0vmESKFGkZdlEPRaA.c-m_79830f86-245f-4794-9302-291056323d44.jpg
-
files/mqKsGW3lyeR8wRepbECUA.c-m_93eb2edf-40aa-4dac-8619-8d939b5e0369.jpg
StarTech.com
StarTech.com HP JD089B Compatible SFP Transceiver Module - 10/100/1000BASE-TX~HPE JD089B Compatible SFP Module - 1000BASE-T - SFP to RJ45 Cat6/Cat5e - 1GE Gigabit Ethernet SFP - RJ-45 100m - HPE 5820AF, 12500, 5500
- Regular price
- £47.14
- Sale price
- £32.93
Sale
-30%- Regular price
- £47.14
- Sale price
- £32.93
Sale
-30%Couldn't load pickup availability
Key Features
- 100% HPE JD089B COMPATIBLE: Works with HPE switches like 5820AF, 12500, 5500, E4800, E4500 and others
- TECHNICAL SPECS: 1000BASE-T / 1Gbps / Copper / RJ-45 Connector / Distances up to 100m (328ft)
- TESTED FOR OEM HOST COMPATIBILITY: Hot-swappable in HPE routers and switches
- WORKS WITH MSA COMPLIANT SWITCHES: Also works with switch models from Ubiquiti, D-Link, Netgear, Supermicro, TP-Link and more that accept uncoded modules
- THE IT PRO’S CHOICE: Designed and built for IT Professionals, this SFP module is backed for life (lifetime of module, not network switch), including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance
Description
10/100/1000 Mbps | Copper | RJ45 | 100 m (328 ft) | Lifetime WarrantyThe JD089BST is an HPE JD089B compatible copper transceiver module that has been designed, programmed and tested to work with HPE® brand switches and routers. It delivers dependable 1 GbE connectivity over fiber cable, for 1000BASE-T compliant networks, with a maximum distance of up to 100 m (328 ft).
Technical Specifications:
• Maximum Data Transfer Rate: 1000 Mbps
• Type: Copper
• Connection Type: RJ45 Connector
• Maximum Transfer Distance: 100 m (328 ft)
• MTBF: 4,655,371 hours
• Power Consumption: Less than 1.3 Watts
• Digital Diagnostics Monitoring (DDM): No
This SFP copper module is hot-swappable, making upgrades and replacements seamless by minimizing network disruptions.
StarTech.com SFPs
All StarTech.com SFP & SFP+ transceiver modules are backed by a lifetime warranty and free lifetime multilingual technical support. StarTech.com offers a wide variety of SFP modules and direct-attach SFP cables, providing the convenience and reliability you need to ensure dependable network performance.
The StarTech.com Advantage
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Copper |
| Digital Diagnostics Monitoring (DDM) | No |
| Auto-negotiation | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Maximum transfer distance | 100 m |
| Duplex system | Full |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Country of origin | China |
| Product colour | Silver |
| Housing material | Aluminium |
| Hot-swap | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 4655371 h |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |
| Features | |
| Product colour | Silver |
| Housing material | Aluminium |
| Hot-swap | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 4655371 h |
| Country of origin | China |
| Certification | CE, FCC, UR |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 1.3 W |
| Certificates | |
| Certification | CE, FCC, UR |
| Compliance certificates | RoHS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Network | |
| SFP transceiver type | Copper |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Weight & dimensions | |
| Width | 13.7 mm |
| Depth | 68 mm |
| Height | 13.8 mm |
| Weight | 25 g |
| Package depth | 93 mm |
| Package width | 119 mm |
| Package height | 35 mm |
| Package weight | 54 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Package width | 119 mm |
| Package height | 35 mm |
| Hot-swap | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Maximum transfer distance | 100 m |
| Duplex system | Full |
| Compliance certificates | RoHS |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Packaging data | |
| Package depth | 93 mm |
| Package width | 119 mm |
| Package height | 35 mm |
| Package weight | 54 g |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Country of origin | China |
| Master (outer) case width | 350 mm |
| Master (outer) case length | 410 mm |
| Master (outer) case height | 355 mm |
| Products per master (outer) case | 100 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |
-
Sold out
Vendor: HKC
HKC V2418S 24 Monitor computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD
Regular price £56.31 -
Vendor: Genius Computer Technology
Genius Computer Technology SW-2.1 1850BT, 50W RMS, Bluetooth 5.3, Subwoofer, Gaming and Entertainment Speaker System
Regular price £63.53 -
Sold out
Vendor: Lexar
Lexar LNMPLY8002T-RNNNG internal solid state drive 2 TB M.2 PCI Express 4.0
Regular price £139.56 -
Vendor: PIXL
piXL PXD24VH computer monitor 61 cm (24") 1920 x 1200 pixels WUXGA LCD Black
Regular price £56.23
-
FAST SHIPPING
NEXT DAY DPD
-
ORDER CUT OFF TIME 5PM
FOR NEXT DAY SHIPPING
-
EASY RETURNS
WE KNOW THINGS CAN GO WRONG
-
SECURE PAYMENTS
POWERED BY STRIPE