You need to choose options for product.
-
files/0k8mbwwR40yDCMyMELBXNg.c-m_181c6fe2-121b-4cd7-8e98-9e382fdffde1.jpg
-
files/VzBCb3lAxE-ldmrdntZSlg.c-m_2a0e05eb-1c73-4500-bb10-8ccab6630e41.jpg
-
files/VieMoKJQJ02BmB5ah1Df6g.c-m_387b8121-7e7e-49bc-a61b-e99798bab591.jpg
-
files/qv_ppHztMkafd9eIPyKqNQ.c-m.jpg
-
files/fACi72hsDkCWHDast6NPEg.c-m_9af273d8-a4fd-400d-9de7-c2ba4de44a85.jpg
-
files/5mE2SGWJB0Kt2WBryQlu1A.c-m_07f67db7-0b52-4ad1-ba18-f134d3682c6d.jpg
-
files/1aL1LJ1KN0yJFWhwImCbVA.c-m_88e6c4a7-926d-4e16-afab-d3cb6330c983.jpg
-
files/tB2DchV0C0Kag8FuhEce1A.c-m_7f6f953f-6b84-403e-a55c-30a9edfef654.jpg
- Regular price
- £28.50
- Regular price
- £28.50
Couldn't load pickup availability
Key Features
- Made from up to 54% post-consumer recycled (PCR) plastic and shipped in FSC® certified packaging.
- Limited viewing angle narrows the field of vision to ±30°.
- Blue light filter eases eye strain and potentially minimises disruptions to natural sleep patterns.
- Installs using included frameless tab holders for quick removal, or double-sided tape for cleaner permanent setup.
- Anti-reflective coating reduces glare.
- Reversible matte and glossy viewing options.
- Scratch-resistant surface enhances durability and protection.
- Includes 2-year limited warranty.
Reasons To Buy
Sustainability Focused
Made from up to 54% post-consumer recycled (PCR) plastic and shipped in FSC® certified packaging.Privacy-Focused Viewing Angle
Limits the viewing angle to ±30°, helping protect sensitive information and reduce the risk of visual data breaches – ideal for busy offices and public spaces.Blue Light Reduction
Eases eye strain and may help reduce risk of natural sleep pattern interruptions.Simple Installation Options
Install using frameless tab holders for quick removal, or double-sided tape for a cleaner, more permanent setup.Anti-Reflective Coating
Reduces glare from external light sources for improved viewing clarity.Reversible Viewing Options
The matte side provides a clearer view without glare or fingerprints, while the glossy side enhances visibility for a sharper display.Scratch Resistant
Featuring a 2H hardness rating, this privacy screen filter ensures increased durability and protection.* *Applies to matte side2-Year Limited Warranty
Backed by Kensington’s professional support and a 2-year limited warranty.Description
Made with up to 54% post-consumer recycled (PCR) content, the Kensington EQ Privacy Screen Filter is an ideal choice for organisations seeking a privacy solution that offers sustainability attributes, versatility and advanced protection. With a limited viewing angle of ±30°, the privacy filter effectively minimises the risk of visual data breaches in busy offices and public spaces. It reduces blue light exposure to ease eye strain and potentially minimise disruptions to natural sleep patterns. Anti-reflective coating reduces glare. A reversible matte/glossy design adds versatility with a scratch-resistant surface offering enhanced durability. Installation options include frameless tab holders or double-sided tape for a cleaner look. Touchscreen compatible, EQ Privacy Screen Filters accommodate a wide range of laptops and monitors. Meets military-grade wipe down (MIL-STD-810H Method 504.3 Contamination by Fluids) testing standards. Includes 2-year limited warranty.Specifications
| Features | |
|---|---|
| Reversibility | Matte-to-Glossy |
| Certification | FSC |
| Touchscreen compatible | Yes |
| Privacy filtering orientation | Landscape |
| Country of origin | Germany |
| Surface finish | Glossy / Matt |
| Display filter features | Anti-blue, Anti-glare, Anti-reflective |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Special features | EQ |
| Protection features | Scratch resistant |
| Limits viewing angle | -30 - 30° |
| Blue light filter | Yes |
| Technical details | |
| Type | Frameless display privacy filter |
| Reversibility | Matte-to-Glossy |
| Filter colour | Black |
| Display filter features | Anti-blue, Anti-glare, Anti-reflective |
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Suitable for | Laptop |
| Material | Recycled plastic |
| Certification | FSC |
| Design | |
| Type | Frameless display privacy filter |
| Reversibility | Matte-to-Glossy |
| Filter colour | Black |
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Suitable for | Laptop |
| Material | Recycled plastic |
| Ergonomics | |
| Reversibility | Matte-to-Glossy |
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Weight & dimensions | |
| Package height | 5 mm |
| Package depth | 360 mm |
| Package width | 250 mm |
| Package weight | 164 g |
| Packaging data | |
| Package height | 5 mm |
| Package depth | 360 mm |
| Package width | 250 mm |
| Package weight | 164 g |
| Other features | |
| Certification | FSC |
| Special features | EQ |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 275 mm |
| Master (outer) case length | 370 mm |
| Master (outer) case height | 100 mm |
| Master (outer) case gross weight | 2.38 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
-
Sold out
Vendor: HKC
HKC V2418S 24 Monitor computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD
Regular price £56.31 -
Vendor: Genius Computer Technology
Genius Computer Technology SW-2.1 1850BT, 50W RMS, Bluetooth 5.3, Subwoofer, Gaming and Entertainment Speaker System
Regular price £63.53 -
Vendor: PIXL
piXL PXD24VH computer monitor 61 cm (24") 1920 x 1200 pixels WUXGA LCD Black
Regular price £52.70 -
Sold out
Vendor: Lexar
Lexar LNMPLY8002T-RNNNG internal solid state drive 2 TB M.2 PCI Express 4.0
Regular price £139.56
-
FAST SHIPPING
NEXT DAY DPD
-
ORDER CUT OFF TIME 5PM
FOR NEXT DAY SHIPPING
-
EASY RETURNS
WE KNOW THINGS CAN GO WRONG
-
SECURE PAYMENTS
POWERED BY STRIPE