You need to choose options for product.
-
files/Tjg5yghOu0-3GeFYsePHjw.c-m_7d9ad177-facd-40f7-950d-a0ddb9f21ab7.jpg
-
files/GReRSAge20W4bQmd_-LsUQ.c-m_844edb86-7acb-430a-a7f8-402c3b255bc1.jpg
-
files/3nuoCXMtpkiIRNMmsMQy0Q.c-m_6eba5705-ef80-46a7-8932-49f1fd2a8519.jpg
-
files/qv_ppHztMkafd9eIPyKqNQ.c-m_266c431f-b2f4-459c-b44c-29ab0058348e.jpg
-
files/fACi72hsDkCWHDast6NPEg.c-m_9ac1ae9a-1a29-4521-a7f7-d4e819f0b09b.jpg
-
files/lHS5H8anOEiAJJRD1IzXtg.c-m_064a9d5b-2f3a-4e11-99e9-4329ed4482eb.jpg
-
files/uSVPEYqs-UCNhbr6Ad_97A.c-m_db2d1c7f-80ba-421c-b147-95ac0e07344e.jpg
-
files/LzVQWR7W-0ip6oe8RB2B-g.c-m_3ae8857c-5ae7-4072-a6b8-89e48e384139.jpg
- Regular price
- £67.29
- Regular price
- £67.29
Couldn't load pickup availability
Key Features
- Limits the viewing angle to ±30°, ensuring only the person using the device can see what's on the screen.
- Anti-glare and blue light reduction filters ease eye strain and promote natural sleep.
- Compatible with touchscreen monitors.
- Adds and extra layer of physical protection to your screen.
- Mounting tabs allow repeated removal and re-attachment, or adhesive tape for a cleaner look.
- Reversible – matte side to reduce glare and fingerprints or glossy side for a clearer view of the screen.
- Manufactured in the EU with sustainable packaging
- Check device and filter compatibility at www.kensington.com/findmyaccessory
- *Applies to matte side
Reasons To Buy
Limited Viewing Angle
With a ±30° viewing angle, our privacy screen filters ensure only the person using the device will be able to see what’s on screen.Anti-Glare and Blue Light Filter
Built-in anti-glare and blue light filters ease eye strain and reduce the chance of natural sleep pattern interruptions.Touchscreen Compatible
Our privacy screen filters work with laptops and monitors with touchscreen functionality.Effective Screen Protection
Adds an extra layer of physical protection to your screen, reducing the risk of scratches and other damage.Two installation Options
Mounting tabs allow repeated removal and re-attachment, or adhesive tape for a cleaner look.Reversible Viewing
One side has a matte finish to reduce glare and fingerprints. The other side is glossy and provides a clearer view of the screen.Manufactured in the EU with Sustainable Packaging
Reduces the carbon footprint. Fully recyclable card sleeves with reduced plastic.Will the Privacy Screen Filter Fit My device?
Check device and filter compatibility at www.kensington.com/findmyaccessoryScratch-resistant
A resilient, scratch-resistant surface* that can withstand contact with objects as hard as a 2H-grade lead pencil, ensuring increased durability and protection.Description
Privacy screen filters are a quick and simple way of preventing unauthorised viewing. Kensington privacy filters are a multipurpose tool that go further than just shielding sensitive data from prying eyes. Users can often be logging on from different devices in different locations each day, working in a range of varying lighting conditions. Additional features such as built-in anti-glare and blue light filters help make screen time more comfortable, no matter the environment.Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Frameless display privacy filter |
| Light transmission | 68% |
| Glare reduction (max) | 42.5% |
| Filter colour | Black |
| Display types supported | LCD |
| Display filter features | Anti-reflective |
| Maximum screen size | 68.6 cm (27") |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Suitable for | Monitor |
| Material | Polyethylene terephthalate (PET) |
| Certification | REACH, RoHS |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
| Design | |
| Type | Frameless display privacy filter |
| Filter colour | Black |
| Maximum screen size | 68.6 cm (27") |
| Suitable for | Monitor |
| Material | Polyethylene terephthalate (PET) |
| Features | |
| Certification | REACH, RoHS |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Easy to remove | Yes |
| Easy to apply | Yes |
| Screen format | Widescreen |
| Light transmission | 68% |
| Glare reduction (max) | 42.5% |
| Display types supported | LCD |
| Display filter features | Anti-reflective |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Ergonomics | |
| Maximum screen size | 68.6 cm (27") |
| Weight & dimensions | |
| Depth | 0.39 mm |
| Width | 598 mm |
| Weight | 90 g |
| Height | 336 mm |
| Package height | 5 mm |
| Package depth | 725 mm |
| Package width | 440 mm |
| Package weight | 513 g |
| Packaging data | |
| Package height | 5 mm |
| Package depth | 725 mm |
| Package width | 440 mm |
| Package weight | 513 g |
| Other features | |
| Certification | REACH, RoHS |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 463 mm |
| Master (outer) case length | 748 mm |
| Master (outer) case height | 38 mm |
| Master (outer) case gross weight | 3.34 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
-
Sold out
Vendor: HKC
HKC V2418S 24 Monitor computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD
Regular price £56.31 -
Vendor: Genius Computer Technology
Genius Computer Technology SW-2.1 1850BT, 50W RMS, Bluetooth 5.3, Subwoofer, Gaming and Entertainment Speaker System
Regular price £63.53 -
Vendor: PIXL
piXL PXD24VH computer monitor 61 cm (24") 1920 x 1200 pixels WUXGA LCD Black
Regular price £52.70 -
Sold out
Vendor: Lexar
Lexar LNMPLY8002T-RNNNG internal solid state drive 2 TB M.2 PCI Express 4.0
Regular price £139.56
-
FAST SHIPPING
NEXT DAY DPD
-
ORDER CUT OFF TIME 5PM
FOR NEXT DAY SHIPPING
-
EASY RETURNS
WE KNOW THINGS CAN GO WRONG
-
SECURE PAYMENTS
POWERED BY STRIPE